Chcem predať dom alebo byt, tak ho dám realitkám, veď sa predá skôr. Čím viac, tým lepšie. Je to naozaj tak?

Share

Mohlo by sa zdať, že je to správny postup. Opak je však pravdou. Prečo? Napadlo Vás, že viazať sa k jedinej realitke je riskantné, čo ak nenájdu záujemcu o kúpu Vašej nehnuteľnosti a pri viacerých RK sa šance zvyšujú? Majitelia sa však takto v konečnom dôsledku poškodzujú. Cenu realitné kancelárie tlačia dolu, snažia sa Vás presvedčiť, že práve tá ich cena je lepšia a predlžuje sa čas uskutočnenia predaja alebo prenájmu. Každá RK má stanovenú inú províziu a od toho sa odvíja aj rôzna konečná (kúpna) cena, čo pôsobí na inzertných portáloch zmätočne, nakoľko v dnešnej dobe už väčšina kupujúcich hľadá nehnuteľnosti na webe a na sociálnych sieťach. Práve z tohto dôvodu tam nájdete inzeráty od všetkých RK, ktoré nehnuteľnosť majú v ponuke. A veľa krát informácie uvádzané v texte nemusia byť celkom správne a presné (napr. pokiaľ maklér naberá nehnuteľnosť cez mail). A keď takýchto inzerátov nájdete pod sebou viac, s rôznymi cenami, výmerou alebo popisom stavu, skutočne to budí dojem o nedôveryhodnosti. A z praxe sa stáva aj to, že ak sa už rozhodnete niektorého z maklérov kontaktovať nemusíte sa mu dovolať.

Stáva sa aj to, a to je druhý dôvod, že predajom cez viacero RK sa kazí cena za predaj nehnuteľnosti. Práve preto, že sa tak stavajú makléri medzi sebou konkurenciou a budú sa usilovať k zníženiu ceny, aby predbehli ostatných. Často krát o tejto skutočnosti neupovedomia majiteľa a donesú klienta na obhliadku ako na “hotové”, čo opäť vedie k neserióznosti. K negatívam patrí aj to, že ak nehnuteľnosť predáva viacero RK, nebudú vynakladať toľko nákladov na marketing a ani svoj čas. To je ten dôvod, že ak majú vo svojej ponuke exkluzívne zákazky, majú istotu že obchod sa uskutoční len cez nich a celé úsilie vkladajú do práce pre klienta, s ktorým majú uzavretú výhradnú dohodu. Vedia , že náklady investované k propagácií (marketingu) sa vrátia vo forme maklérskej provízie.

Ktorú realitnú kanceláriu alebo sprostredkovateľa si pre takýto obchod vyberiete je veľmi dôležitou úlohou. Pomôcť môžu referencie od známych, rodiny či kolegov, alebo si dohodnúť osobné stretnutie a všetko si podrobne prediskutovať. Tiež aj na webovej stránke alebo sociálnych sieťach si viete dohľadať potrebné informácie, napríklad aké nehnuteľnosti už predali, na akých portáloch inzerujú alebo o recenziách s kým už spolupracovali. Pokiaľ ste si už vybrali pre vás tú správnu RK, viete už vopred, že maklér vynaloží 100% úsilie predať vašu nehnuteľnosť za vopred dohodnutých podmienok. Výhodou pre vás je, že máte ako predávajúci pod dohľadom všetky kroky, ktoré maklér za účelom predaja uskutočnil (kde inzeroval, popis nehnuteľnosti, fotky…) a samozrejme cenu. Každú možnú zmenu si vopred odkonzultujete a až po odsúhlasení bude uskutočnená. Pretože pri exkluzívnom predaji RK /sprostredkovateľ pracuje vo Váš prospech.

Výhody exkluzívneho (výhradného) predaja pre klienta:
– Obhliadka nehnuteľnosti a jej nafotenie
– Cenová analýza, stratégia predaja, odhad trhovej ceny
– Exkluzívna zmluva sa uzatvára na dobu určitú – klient presne vie dokedy je dohoda platná
– Celý proces predaja ma na starosti RK – poradenstvo, zaistenie zmlúv
– Garancia ochrany predávajúceho / prenajímateľa aj sprostredkovateľa
– Vynaloženie finančných prostriedkov na marketing – platené portály, topovanie, inzerovanie aj v tlačených médiách
– Pravidelné (týždenné) reporty ohľadom záujmu (emailom / telefonicky)
– Vopred dohodnutá výška provízie makléra
– 100% aktivita pri vyhľadávaní záujemcov
– Bezplatný servis a poradenstvo

Predávate nehnuteľnosť? Všetky starosti prenechajte na nás.
ARISE – zodpovedne, profesionálne a hlavne inak!
Tešíme sa na spoluprácu.