Pozor na výluky v cestovnom poistení. Nie všetko vám preplatia.
Na dvere začínajú klopať prázdniny a s tým spojený relax a dovolenky. Mnohí z nás budú cestovať do zahraničia letecky, autom alebo autobusom. Či už vycestujeme za zábavou, spoznávaním nových miest alebo cestujeme za prácou. Nielen počas leta, ale aj počas celého roka by sme nemali zabúdať na ten najdôležitejší aspekt a tým je cestovné poistenie.
V tomto článku sa dozviete:
- Prečo je dôležité uzatvoriť cestovné poistenie.
- Čo všetko kryje cestovné poistenie.
- Čo robiť, ak sa stane poistná udalosť.
- Mnoho tipov z praxe.
Nečakané výdavky na zdravie
Cestovanie môže byť náročné pre naše zdravie, nielen z pohľadu zmeny klímy, či stravy, ale taktiež nehoda, či úraz sa môže stať kdekoľvek. Obzvlášť, ak sa stanú v zahraničí, suma liečebných nákladov sa môžu vyšplhať do astronomickej výšky.
Vďaka cestovnému poisteniu ušetríte značnú sumu peňazí, pokryjú vám náklady na liečbu, hospitalizáciu a aj cestovné náklady na návrat domov. Ak sa vám úraz alebo choroba stane kdekoľvek na svete, nemusíte sa zaoberať ničím, ak máte cestovné poistenie, nemusíte riešiť finančné náklady s tým súvisiace.
Zdroj: Canva
Európsky cestovný preukaz nemusí stačiť
Pri cestovaní do zahraničia sa nespoliehajte na Európsky cestovný preukaz, ten žiaľ kryje ošetrenie iba v štátnych nemocniciach. Ak sa nachádzate v členskom štáte EÚ, môžete za ošetrovné zaplatiť v hotovosti, o preplatenie môžete požiadať buď miestnu zdravotnú poisťovňu alebo vybavenie odložíte až na čas po návrate. Slovenská zdravotná poisťovňa preplatí náklady buď do výšky akú hradia poisťovne daného štátu svojim občanom alebo ako sú hradené náklady u nás na Slovensku. Môžete si vybrať, čo je pre vás výhodnejšie. Ak šlo o ošetrenie mimo členských krajín EÚ, naša poisťovňa prepláca náklady iba do výšky nákladov na SR.
Európsky zdravotný preukaz platí iba v krajinách EÚ, Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande. V iných krajinách neplatí.
Ak si uzavriete komerčnú formu cestovného poistenia, poisťovňa vám preplatí liečebné náklady a všetky náklady spojené s lekárskym ošetrením, aj so spoluúčasťou, liekmi, hospitalizáciou, prepravou do nemocnice, či naspäť na Slovensko. V prípade úmrtia prepláca aj prevoz pozostatkov. Výška náhrad je ohraničená zmluvnými podmienkami na maximálnu sumu poistného plnenia.
Čo robiť, ak sa vám stane úraz, či ochorenie a potrebujete ošetrenie?
Ak potrebujete pomoc náhle alebo tiež pri bežnom ochorení, či zdravotnom probléme, vyhľadajte pomoc lekára a preukážte sa poistnou zmluvou, či poistnou kartou. Nezabudnite, že ak uhrádzate poplatky za ošetrenie v hotovosti, vyžiadajte si od lekára originál potvrdenia o ošetrení s uvedením diagnózy a doklad o zaplatenej sume.
Nezabudnite bezodkladne do 24 hodín od ošetrenia kontaktovať asistenčnú službu. Ak by bol potrebný lekársky prevoz, je možný iba so súhlasom asistenčnej spoločnosti alebo zdravotnej poisťovne.
Ak váš úraz zavinila cudzia osoba, napríklad išlo o dopravnú nehodu, je potrebné poisťovni predložiť aj policajnú správu.
Zdroj: Canva
Čo všetko môže kryť cestovné poistenie?
Cestovné poistenie kryje liečebné náklady, ktoré možno ešte doplniť o:
- úrazové pripoistenie,
- pripoistenie zodpovednosti za škodu,
- pripoistenie batožiny,
- pripoistenie meškania batožiny,
- pripoistenie meškania odletu,
- pripoistenie nepojazdného vozidla,
- pripoistenie storna zájazdu.
Zrušenie cesty
Život obnáša plno nečakaných udalostí, pred odletom na cestu sa vám môže udiať mnoho nepríjemností. Napríklad ochorenie, núdzové situácie, či prírodné katastrofy. Cestovné poistenie môže pokryť aj zrušenie letenky, rezervácie hotela a iné náklady s tým spojené.
Ukradnutá batožina
Ukradnutie batožiny nie je príjemná záležitosť, aj takéto starosti môže obvykle kryť cestovné poistenie. Či už strata kufra, elektronických zariadení, oblečenie, či iných cenností.
Zdroj: Canva
Asistenčné služby
Ďalší skvelý benefit, ktorý môžete získať s uzavretím cestovného poistenia. Poisťovne poskytujú 24 hodinovú službu, ktorá pomôže pri núdzových situáciách. Zahŕňa to pomoc pri vybavovaní náhradných leteniek, pomoc pri získaní lekárskej pomoci, či právnych služieb.
Dávajte si pozor na výluky
Každá krajina má svoj zoznam rizikových športových aktivít, ktoré sú vylúčené zo základného poistenia.
Môže ísť o nasledovné výluky:
- neodporúča sa cestovať do krajín, kde je zvýšené nebezpečenstvo – vojnový konflikt, prírodná katastrofa...
- nie sú preplácané poistné udalosti, ak ste boli pod vplyvom alkoholu, narkotík, či iných omamných látok
- ak je potrebné pred vycestovaním do krajiny aj povinné očkovanie a vy ste sa mu nepodrobili, výluky môžu byť aj v tomto prípade,
- treba myslieť na to, že v cestovnom poistení je štandardne výluka na diagnózy, na ktoré sa klient liečil posledných 12 mesiacov pred vycestovaním do zahraničia.
Keď sa vrátime domov
Každú poistnú udalosť, ktorá sa vám stane, musíte nahlásiť telefonicky alebo písomne po návrate poisťovni. Poisťovňa si následne vyžiada potrebné dokumenty ako zdravotnú dokumentáciu, či policajnú správu.
V prípade, že ste po úraze v zahraničí utrpeli aj trvalé následky, oznámte túto skutočnosť svojej poisťovni po návrate na Slovensko.
Po doručení potrebných dokladov, poisťovňa preverí, či predložené dokumenty preukazujú vznik poistnej udalosti. Poisťovňa si ešte môže vyžiadať doplňujúce informácie.
Ak sú klientove dokumenty v poriadku, poisťovňa vyplatí klientovi poistné plnenie v priebehu niekoľkých dní.
Tipy z praxe:
Prenájom vozidla v zahraničí
Ak si požičiavate vozidlo v zahraničí myslite na to, že:
- v prípade škody na motorovom vozidle alebo ním spôsobené nie sú kryté v klasických poisteniach zodpovednosti,
- na takéto situácie si treba uzatvoriť finančný produkt na to určený,
- nezabudnite si zistiť, či v danej krajine, kde si požičiavate auto, akceptujú oprávnenie na jeho vedenie,
- ak zmluve, ktorú máte podpísať v danej krajine nerozumiete, nepodpisujte ju,
- vozidlo si požičiavajte od overených požičovní, ktoré poskytujú možnosť dojednať si poistenie v prípade ak na vozidle v zahraničí spôsobíme škody.
Zdroj: Canva
Ročné poistné vs. Krátkodobé cestovné poistné
Ak viete, že počas roka budete cestovať do zahraničia iba jedenkrát, stačí vám uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie na mieru.
V prípade, ak cestujete viackrát do roka do zahraničia, prípadne bývate v prihraničných oblastiach, alebo radi chodíte do zahraničia na nákupy, cez zimu lyžujete, odporúčame si dojednať ročné cestovné poistenie, vďaka ktorému ste krytý celý rok, zahŕňa v sebe benefity ako:
- poistenie opustenej domácnosti (napr. záplavy, vandalizmus, škody pri živelných udalostiach, rôznych skratoch...),
- asistencia k vozidlu,
- poistenie pátrania na Slovenku i mimo územia,
- poistenie občianskej zodpovednosti za škodu,
- záchrana na horách,
- úrazové poistenie – v prípade smrti alebo trvalých následkov,
- liečebné náklady,
- poistenie batožiny,
- asistenčné služby.
- Územná platnosť Európa/Svet.
Ak v zahraničí budete nepretržite dlhšie ako 3 mesiace (pracovný pobyt, stáž atď) je potrebné si dojednať iný typ produktu.
Benefit k finančným produktom
Niektoré banky ponúkajú ako benefit ku kreditnej karte cestovné poistenie, prípadne poisťovne k poisteniu nehnuteľnosti. Môže ísť o cenovo výhodný produkt, odporúčame ho však prekonzultovať so svojim finančným poradcom, nakoľko môže ísť o znížené limity, či obmedzené plnenie.
Vďaka cestovnému poisteniu získate pocit pokoja a bezpečia, bez starostí si užijete vašu dovolenku bez obáv. Želáme vám krásne leto plné zážitkov, aby ste si užili dni voľna so svojou rodinou a bez obáv.
Naši finanční odborníci vám radi poradia aké cestovné poistenie je pre vás to najvýhodnejšie. Obráťte sa na nás.
Zdroje:
www.trend.sk
www.forbes.sk
www.generali.sk
www.uniqa.sk
www.allianz.sk
www.rtvs.sk